среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, łatwej obróbce i stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy balaski z PCV na plot i bramkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie kamieni na plot z PCV na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wtedy rozmaite odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o równych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia Winylowe używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie PCV na plot i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki a także plotki Winylowe na ogrodzenie i furtę ze sztachet buduje się z głazów różnego konturu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z fragmentów o nieproporcjonalnych konturach, powinno się je właściwie zestawiać tzn. tak, tak aby forma każdego następnego integrował się z uprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia PVC należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają też mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, aby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий