понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot czyli po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne na ogól pełnia role ogrodzenia, lecz nierzadko służą dodatkowo za ozdobę. Zwykle takie ogrodzenie plastykowe sadzi się w nasłonecznionych miejscach, w których migiem wzrastają oraz silnie gęstnieją. Co niemiara powabu maja tez takie rosnące ploty, które prowadza przez osłonięte zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina gałązek bądź kwiatami stanowią zajmujące spojrzenie obrazki, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer wzdłuż takiego parkanu wycisza oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które są w skwerze, również nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko także bujnie rozkwitają, lecz chcą również wiele przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie Winylowe z Człuchowy mogą być niezmiernie smukłe, chociaż powinno się je cyklicznie przycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie konstruuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi susze,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony widocznej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z PCV z Kędzierzyna-Koźle stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий